wtorek, 7 stycznia 2014

Te sprawy

Tak sobie pomyślałem, że może Szanowni Czytelnicy nie są wszyscy do końca obeznani jak to tam jest z "tymi sprawami". A nawet jeśli wszyscy są, to zawsze lepiej wiedzieć dokładnie, od fachowca. Zacznijmy może od tego, jak wygląda pan i pani. Otóż różnią się dosyć zasadniczo, opis głównych różnic daje lekarz wojsk króla jegomości Augusta II, Krystian Henryk Kircheim, który zawarł go w dziele z 1731 roku pod tytułem „Facies anatomica corporis humani dismembrati, to iest krotkie opisanie wszystkich części ciała człowieczego według ich położenia y pożytku, wielce pożyteczne y służące dla poznania części ciała swoiego”. Ponieważ widać, że to fachowiec i zna się na rzeczy, więc zaufajmy mu, niech nam wszystko opisze.
Kobiety i mężczyźni różnią się przede wszystkim częściami przyrodzonymi, które dają nam ostateczną pewność, co do płci napotkanej osoby. Jako, że człowiek porzucił zwierzęcy obyczaj i chodzi z częściami wstydliwymi przykrytymi odzieżą, to czasem na pierwszy rzut oka można się pomylić. Ale nie należy się martwić, w krytycznym momencie zawsze się zorientujemy, kto przed nami stoi. Albo leży.

Biblioteka Narodowa, sygnatura SD W. 1.738, s. 61

Pudenda są części przyrodzone, jako są: 1. Pubes & Mons Veneris alias łono w ciele białogłowskim albo w żywocie. 2. Clitoris to jest część złożona z suchych y krwawych żył, jest bardzo czująca. 3. Nymphe są części poboczne y miękkie, a między tymi nymfami zaraz pod klitorydą znajduje się nad dziurą do macice idącą dziura rurkowata albo fistula, przez którą uryna idzie."

O białogłowie już coś tam wiemy, to teraz kilka słów o mężczyznach.

Biblioteka Narodowa, sygnatura SD W. 1.738, s. 60


"Części, które nasienie wyprowadzają, są członki naturalne. Członek naturalny męski, albo korzeń, jest okryty albo obwiniony czteroma błonkami jego części są. 1. Gruczołki, które są nakryte błonką subtelną, leżą pod macherzyną, służą do oddzielania pewnego humoru wodnistego dla prowadzenia nasienia do wyjścia. 2. Części żyłowate, które pochodzą od Prostatis, aż do główki członka męskie, albo do końca. 3. Główka członka męskiego albo koniec bywa nakryty błonką, co się zowie praeputium. 4. Fistula albo rurka błonista jest meat, który leży w środku korzenia, przez który uryna także y nasienie idzie do wyjścia".

Do kompletu z korzeniem idą jądra:

Biblioteka Narodowa, sygnatura SD W. 1.738, s 58 

"Jądra leżą w worku, są pospolicie dwa, z których lewe bywa większe niż prawe, są złożone z maluczkich i niezliczonych pęcherków na kształt łańcuszków porządnie składanych, które gotują y trzymają w sobie nasienie (…)".

Myślę, że to wystarczy, pewne podstawy już mamy ;)

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz