wtorek, 14 stycznia 2014

Podarunek dla dobrych dzieci

Ostatnio prezentowałem fragmenty kilku książek, które zawierały wiedzę przeznaczoną raczej dla dorosłego odbiorcy, to teraz dla odmiany coś w sam raz dla dzieci, i to z kolorowymi obrazkami! W 1829 roku wyszło w Warszawie dwutomowe dzieło Franciszka Ksawerego Dmochowskiego pod tytułem "Podarunek dla dobrych dzieci. Wiadomości z historyi naturalnej". Poczytać tam można o otaczającym nas świecie zwierząt i roślin, wydawnictwo okraszone jest też podkolorowanymi rycinami, które wklejam i dodaję opis z książki, jaki odnosi się do przedstawionych na obrazkach zwierząt.

Biblioteka Narodowa, sygn. I 647.502 Min., s. 74

"Jako słoń jest największym ze wszystkich zwierząt znajdujących się na ziemi, tak razem jest i najosobliwszym i najnadzwyczajniejszym czworonogiem."


Biblioteka Narodowa, sygn. I 647.502 Min., s. 34

"Wielbłądy Drabarze, czyli Dromadery. Wielbłądy i Drabarze zdają się być zwierzętami jednegoż gatunku, tę tylko jedyną postrzegamy w  nich różnicę, że Wielbłąd ma dwa garby na grzebiecie, a Drabarz tylko jeden."


Biblioteka Narodowa, sygn. I 647.502 Min., s. 60

"Największą ze wszystkich Ryb jest Wieloryb, którego wprawdzie naturaliści liczą do innego rodzaju zwierząt, ale dopóki nie będziecie uczyć się obszernie i systematycznie historyi naturalnej, najlepiej wyobraźcie go sobie jako ogromną rybę, gdyż kształtem i sposobem życia zupełnie jest do Ryb podobny."

Ciąg dalszy jutro!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz