czwartek, 16 lipca 2015

Rosiek w paulińskim habicie

Żyjący na przełomie XIX i XX wieku państwo Seweryn i Marianna Wielanierowie nie mogli doczekać się dziecka. Już dwa razy pani Marianna była przy nadziei, niestety oboje dzieci umarło najpóźniej przy narodzinach. Zrozpaczeni rodzice złożyli śluby, że jeśli Bóg da im dziecko, to będzie ono do siódmego roku życia nosiło pauliński habit. 16 sierpnia 1901 roku urodził się Roch Wielanier, a przysięga została wypełniona, co poświadcza niniejsza fotografia:
Źródło: http://mjp.najlepszemedia.pl/wielanier
Chłopiec doczekał się kolejnego rodzeństwa. Jego młodszy brat, podobnie jak ojciec noszący imię Seweryn, jest znany dobrze wszystkim osobom interesującym się dziejami Powstania Warszawskiego. Był to konstruktor opracowanego w konspiracji pistoletu maszynowego "Błyskawica" używanego w trakcie Powstania, w którym Roch zresztą walczył.

Tę oraz jeszcze kilka innych niezwykłych historii opowiedziała mi pani Maria Polakowska, bratanica Rocha Wielaniera, córka Seweryna. Miałem przyjemność i zaszczyt posłuchać ich w związku z moją pracą w Muzeum Józefa Piłsudskiego przy Wykazie Legionistów Polskich. Jeśli jesteście zainteresowani dalszymi, bardzo zresztą ciekawymi, losami chłopca, to zapraszam do zapoznania się z jego biogramem znajdującym się w Wykazie: http://mjp.najlepszemedia.pl/wielanier

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz