środa, 15 lipca 2015

Bejsbolówka - historia w zarysie

Baseball, ten dziwny amerykański sport, o którym nakręcono mniej więcej tyle filmów ile o wojnie w Wietnamie, nie obchodzi mnie właściwie wcale. Ale nie da się odmówić tej dyscyplinie pewnego wkładu w dzieje, zwłaszcza w dziedzinie mody. Czapki bejsbolówki, nazywane też czapkami z daszkiem, związane są z tą dyscypliną sportową od jej zarań. Modę na nie rozpoczął amatorski klub bejsbolowy z Nowego Jorku, Brooklyn Excelsiors, już w 1860 r., choć na dobre popularność zdobyły dopiero z początkiem XX wieku. Ówcześni bejsboliści nosili przeróżne okrycia głowy, jednak ostatecznie przyjął się, i wykroczył daleko poza świat sportu, właśnie model w stylu brooklińskim. Na poniższej fotce Excelsiorsów z 1860 r. widać, jak dwóch graczy trzyma takowe w dłoniach.

Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Excelsior_of_Brooklyn#/media/File:Brooklyn-excelsiors-1860.jpg

A tutaj strona katalogu z odzieżą z 1875 r. pokazująca, że tak bardzo dużo się w wyglądzie bejsbolówek przez ostatnie niemal 150 lat nie zmieniło.

Źródło: http://www.19cbaseball.com/image-snyders-jockey-baseball-caps-1875.html
Tutaj z kolei zobaczyć możemy różnorodność bejsbolówek w dawniejszych czasach. Sam czapek z daszkiem nie noszę, ale mimo wszystko może to i dobrze, że jednak przyjął się i spopularyzował styl brookliński...

Źródło: http://scoutbrand.com/2012/04/the-history-of-design-in-baseball/Brak komentarzy:

Prześlij komentarz