czwartek, 5 listopada 2015

10 niesamowitych zdjęć ludzi i zwierząt w maskach przeciwgazowych z okresu I Wojny Światowej (i trochę później)

Wojna to generalnie straszna sprawa,  ludzie robią sobie krzywdę, mordują się w mniej lub bardziej wymyślny sposób, wpadają w szał, wrzeszczą na siebie, palą żywcem. Na serio, są okropni. Nienawiść wzrasta wówczas na niebotyczne poziomy, jej stężenie jest chyba większe nawet niż w stojącym w korku autobusie na popularnej trasie w godzinach szczytu. Jakoś na początku I wojny światowej kilku chorych pojebów wpadło na pomysł, że strasznie fajnie byłoby zabijać innych gazami bojowymi, nie tylko duszącymi, ale na dodatek wypalającymi oczy, skórę i tak dalej. Gdybym mógł, to bym tym skurwielom, co na to wpadli, nogi połamał, ale niestety już dawno nie żyją. 
Środkiem zaradczym przeciw gazom bojowym miały być maski przeciwgazowe. Można o nich napisać wiele, ale jednak pierwsza rzecz jaka przychodzi do głowy na ich widok to jest to, że są przerażające. Dziwne, niesamowite, straszne. Są idealnym symbolem wojny, a zwłaszcza Wielkiej Wojny. Ponieważ jednak wszystko co przerażające, jest też równocześnie na swój sposób fascynujące, więc z dużym zaciekawieniem ogląda się zdjęcia z tamtych  czasów ukazujące zarówno ludzi jak i zwierzęta (szeroko wówczas jeszcze wykorzystywane w wojsku) w tych odstręczających maskach. Zebrałem tu kilka w jednym miejscu, żebyście nie musieli guglać.

Drużyna piłki nożnej złożona z brytyjskich żołnierzy, gdzieś w północnej Francji, 1916, Bibliothèque nationale de France, département Estampes et photographie, EI-13 (531)

Różne typy masek przeciwgazowych z okresu I wojny światowej, 1920, "The Literary Digest History of the World War", volume V, p. 55.
Amerykańscy żołnierze w maskach przeciwgazowych, 1917, Library of Congress

Hinduscy żołnierze w służbie brytyjskiej armii w okopach, 9.VIII.1915, Fauquissart, Francja, fot. H. D. Girdwood, British Library
Ćwiczenia w maskach, USA, 1918, Wikimedia Commons
Musztra w maskach, 1914 - 1918, State Library of Queensland
Siostry w maskach przeciwgazowych w niemieckim okopie, 1914 - 1918, Wellcome Images
Maska dla konia prezentowana przez amerykańskiego żołnierza, 1917 - 1918, National Archives and Records Administration
Pies używany w oddziałach sanitarnych w czasie I wojny światowej, 1920, Francis Whiting Halsey "The Literary Digest History of the World War"
Tutaj zdjęcie brytyjskich żołnierzy, którzy w decydującym momencie niestety nie mieli masek przeciwgazowych, 1916, Fromelles, fot. Hermann Rex, Wikimedia Commons

PS Stwierdziłem, że mogę sobie czasem pozwolić na odrobinę łatwizny i zrobić to, co robią wszystkie portale internetowe, które nie mają na siebie kompletnie żadnego pomysłu, za to lubią dostawać niczym niezasłużone lajki - wkleiłem 10 zdjęć w jednym artykule i dałem do podziwiania zdumionej publiczności ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz