Czytanie cudzych listów to bez wątpienia brzydki obyczaj, a umieszczanie ich na dodatek w Internecie to już zachowanie skandaliczne, ale co mi tam, zrobię to (zresztą nie po raz pierwszy i pewnie nie po raz ostatni). Na swoje usprawiedliwienie napiszę tylko, że zarówno jego autor, jak i adresatka już od dawna nie żyją, a poza tym nie można dłużej kryć w otchłaniach Archiwum Głównego Akt Dawnych plastycznego talentu twórcy listu. Mamy oto korespondencję Minia do Tereni, rzecz napisana gdzieś w II połowie XIX wieku. Nie był to jednak byle jaki Minio, ani byle jaka Terenia, tylko Michał Radziwiłł i jego siostra Teresa, z nieborowskiej gałęzi rodu. Tak, z tego Nieborowa, do którego jeździ się w podstawówce na wycieczki szkolne i podziwia w pakiecie z Arkadią.
"wiem tylko, że poniedziałek
wczoraj była rocznica koronacji cesarza
data drugiej części mego listu
Kochana Tereniu,
Wybaczy mi Tenia, że na takim papierze do niej piszę, zabrakło mi listowego, ale nic Tenia na tem nie przegra, bo tylko więcej miejsca dla gadatliwych Korespondentów. Niedawno się dowiedziałem o historyjce, którą tu zaraz opiszę, dzieląc z Tenią, co mam najlepszego.
Była sobie gdzieś pobożna zakonnica, żyła naturalnie w klasztorze, między innemi siostrami, a miała sobie powierzone klucze do pewnej szafki na korytarzu, gdzie się zamykała oliwa do lamp i butelka wina od uroczystości. Siostra ta, nazwijmy ją Teresą, lubiła łyknąć kiedy niekiedy, bała się suchot, a w jej wyobraźni wino było jedyny lekarstwem do podtrzymywania upadających sił; przeto, gdy inne siostry oczy wlepione w brewiarzach, chodziły modląc się w sieni, ta nie odchodziła od szafki, wreszcie upatrzyła chwilę, siostry na nią nie patrzały, tylko słyszeć mogły.
Archiwum Radziwiłłów z Nieborowa - akta dawniejsze sygn. 70, str. 406 - 407 |
Otwiera więc szafkę i głośno modli się się: "otwórz się furto niebieska" niby jakiś werset z brewiarza czyta; otworzyła się się furtka, dależ do butelki, więc podnosząc oczy do nieba, z głębokiem westchnieniem i każde słowa wymawiając "Panie! Ty, co nas bez miary obsypujesz twei dary", pfi, pfi, pfi...
Archiwum Radziwiłłów z Nieborowa - akta dawniejsze sygn. 70, str. 406 - 407 |
A siostry nic się nie domyślają, ale jakże później zrobić, gdy trzeba będzie pić, tu lęk, nachyla jednak butelkę i mówi z nabożeństwem: "Panie, przez twój... ból, ból, ból, ból, ból, ból, ból" pije.
Archiwum Radziwiłłów z Nieborowa - akta dawniejsze sygn. 70, str. 406 - 407 |
Ale nieboraczka tak się upija, że wkrótce czując pewien zawrót głowy, pada, a padając ma czas te słowa wymówić: "Boże, pomóż znieść ciężary naszych grzechów i przywary".
Archiwum Radziwiłłów z Nieborowa - akta dawniejsze sygn. 70, str. 406 - 407 |
Ok, żartobliwość tej historyjki jest może nieco wątpliwa, suchar jak się patrzy, ale nie da się odmówić Miniowi talentu do rysowania karykatur. Kreska jest całkiem sprawna, można tu mówić chyba nawet o czymś w rodzaju proto-komiksu! Co by się zresztą zgadzało, bo w tym okresie w gazetach pojawiały się już tego typu wytwory.
Dla ciekawskich, list w całości wygląda tak:
P.S. Nigdy bym pewnie na ten liścik sam nie trafił, znalazła mi go moja Przewspaniała Koleżanka Edyta, za co w tym miejscu składam trzykrotny pokłon i dygnięcie, w podziękowaniu :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz